U izgradnji
U izgradnji
Glavni operativni cilj Zadužbine „Petar Mandić“ je izgradnja etno-muzejskog kompleksa podignutog u slavu Božiju, a u čast Teslinih svešteničkih predaka iz familijâ Tesla, Mandić, Kalinić i Budisavljević.
Izgradnja etno-muzejskog kompleksa
Planirano je da ceo kompleks bude podignut na parcelama KO 1890 i 1891 u Radoinji, u relativnoj blizini trafostanice „Bistrica“ (najveće u regionu), na imanju koje se nalazi naspram radoinjskih Mandića.
Etno-muzejski kompleks bi u sebi objedinio arhitektonsko rešenje u čijem centru bi bio Časni Krst, najsvetije znamenje hrišćanstva i vekovni znamen delatnosti Teslinih predakâ, pravoslavnih sveštenika i vojnika-graničarâ. U etno-muzejskom kompleksu bi se nalazila postavka koja bi posetioce upoznala sa glavnim ličnostima pomenutih familija.
Poseban akcenat bi bio na:
- Teslinom ocu, pravoslavnom svešteniku Milutinu Tesli – duhovniku, poligloti, polihistoru i misionaru, koji je Nikoli Tesli bio prvi uzor u sticanju različitih znanja.
- Teslinoj majci Georgini (rođ. Mandić) – ženi iz svešteničke familije Mandić od koje je Tesla, po sopstvenom svedočanstvu, nasledio genijalnost i pronalazački dar.
- Teslinom ujaku, pravoslavnom svešteniku Petru Mandiću, potonjem mitropolitu Nikolaju – eminentnoj ličnosti Srpske pravoslavne crkve koja je imala veliki uticaj na život Nikole Tesle.
- Teslinom dedi sa majčine strane, pravoslavnom svešteniku Nikoli Mandiću, koji je, prema svedočanstvu Nikole Tesle, imao veliki pronalazački dar.
- Teslinom pradedi sa majčine strane, pravoslavnom svešteniku Tomi Budisavljeviću, koji je bio i vojnik-graničar, čuven po obe službe koje je spojio u jednoj ličnosti.
U etno-muzejskom kompleksu bi bila smeštena i unikatna skultpura U slozi je spas dobijena na dar od Tesline naučne fondacije iz Filadelfije, o čemu detaljnije možete pročitati u tekstu Javnog servisa Srbije.
Na ostatku parcele na kojoj će se graditi etno-muzejski kompleks planirana je šetalačka zona sa sadržajima za decu.