Др Бранимир Јовановић
Др Бранимир Јовановић
У оквиру споразума о сарадњи који је Задужбина „Петар Мандић“ потписала са београдском Богословијом Светог Саве, 20. маја 2024. године је одржано прво у низу предавања из домена дијалога вере и науке.
Предавање о Николи Тесли у Богословији „Светог Саве“
Предавач је био др Бранимир Јовановић, који је одржао предавање на тему „Никола Тесла: лик и дело“.
Модератор предавања је био др Оливер Суботић, оснивач Задужбине, а предавање су пратили Владимир Обућина, управитељ, и Никола Пурић, председник УО Задужбине.
Предавање др Јовановића је одржано као финални догађај манифестације под називом Дани Богословије Светог Саве у Београду.
Предавач је одржао веома занимљиво получасовно уводно предавање, у коме се дотакао Теслиног порекла, школовања, проналазачког периода, доприноса, друштвених ставова и личности. После тога је уследио разговор за присутним ученицима Богословије. Теме су биле разне, а једна од најзанимљивијих се тицала Теслиног хришћанског идентитета и ставова.
Предавач и модератор су разменили мишљења и на веома занимљиво питање откуда то да се код Тесле истовремено могу пронаћи типично материјалистички ставови са једне стране, а са друге сведочанства о његовој молитвености, као и сведочанство из прве руке о његовом односу са Светим Николом, Светитељем заштитником.
Др Јовановић је пружио своје објашњење за ту појаву, док је др Суботић био става да се до одговора евентуално може доћи тек када се детаљно претражи целокупна архива којом располаже Музеј Николе Тесле. Оба саговорника су се сложила да је систематично и тимско истраживање архиве Музеја нешто што је од великог значаја.
Наредно предавање у склопу сарадње између Задужбине и Богословије планирано је за септембар месец.
Подели на друштвеним мрежама
Подели на друштвеним мрежама
Дељењем ове и других објава са наше интернет презентације кликом на опцију „Подели“, помажете Задужбини „Петар Мандић“ да шира друштвена заједница сазна за нашу племениту мисију - неговање успомене на свештеничке претке Николе Тесле, афирмацију породичних вредности и родитељства, доделу стипендија, изградњу етно-музејског комплекса, промоцију квалитетног јавног дијалога између религије, науке и философије, афирмацију на светском нивоу најбољег што српски народ има у својој историји, континуирани рад на што бољим односима између Срба и осталих народа на Балкану.